fbpx

PARE mentorluse hooaja kokkuvõte: arenguhüpped tulevad kohalolust, usaldusest ja headest küsimustest

Kui PARE hooaja alguses liikmetele vajaduspõhist (nn on-demand põhimõttel) mentorlust pakkuma hakkas, käis uue formaadi katsetamise põnevus käsikäes huviga selle kohta, kuidas meie liikmed avanenud võimalust hindavad ja mentorlusest osa võtavad. Suur oli rõõm, et esimesena võtsid PARE kontoriga ühendust hoopis need liikmed, kes soovisid mentorite ridadesse astudes ise teisi nende väljakutsetes ja tegemistes toetada, ent edasine näitas, et liikmete huvi ja vajadus mentorluse järele on suur ja loodud programmi ning võimalust hinnatakse väga.

PARE on mentorlust pakkunud ka varem, ent sel hooajal katsetasime uut formaati, mis võimaldab liikmetel mentori tuge saada täpselt sel hetkel, kui selleks kõige suurem vajadus on. Mentorluses osalemise protsess on oma formaadilt väga lihtne: kodulehe kaudu oma soovist, väljakutsetest ja mentori eelistustest teada andes ühendatakse mentee mentoriga ning koostöö võibki alata. Tavapäraseks mentorsuhte perioodiks on pool aastat, et oleks võimalik panna paika pikaajalisemaid eesmärke ning kord kuus toimuvate kohtumiste vahele jääv aeg võimaldab arutatud teemadel iseseisvalt edasi tegutseda. Mentorkohtumiste aja, koha ja sisu lepivad mentor ja mentee omavahel kokku täpselt nii, nagu neile sobib ning kontoripoolele jääb pärast lõpetamist tagasiside küsimise roll, et saada aru, kuidas mentorsuhe toimis. See võimaldab järjepidevalt menteede ja mentorite vajadusi arvestades algatust edasi arendada.

 

Menteed hindasid enim usalduslikku, koostöist ja toetavat mentorsuhet

Vajaduspõhine mentorprogramm lükati käima 2021. aasta sügisel ning tänaseks on PARE mentoritena tegutsemas 25 professionaalset ja kogenud personali- ja juhtimisvaldkonna eksperti. Mentoritele korraldatud kohtumiste käigus on neile tuge, sisulisi ja praktilisi nippe ning tööriistu jaganud Eesti Mentorite Koja juhatuse liige ja mentor Ülle Susi. 

Kui avakohtumisel said mentorid omavahel paremini tuttavaks ning kätte mentorluse ABC, et menteedega teadlikumalt koostööd teha, siis viimasel võrgustumiskoosolekul keskenduti küsimuste küsimise kunstile, high-speed mentorlusele ja loogiliste tasandite mudelile, et mentorite tööriistakasti veelgi täiendada. Hooajale tagasi vaadates analüüsisime ka menteede rahulolu, kogemust ja ettepanekuid.

Mentorsuhte lõpetamisel küsitud tagasiside näitas, et tehtud töö on kandnud vilja. Menteed tõid tunnustavana välja mentorite sajaprotsendilise kohalolu, kuulamis- ja peegeldamisoskuse, paindlikkuse suhtlemisel, saadud inspiratsiooni, innustuse ja toe. Paljude osalenute jaoks oli see esmakordne kokkupuude mentorlusega. 2021/22. hooaja mentorprogrammi raames viidi kokku 23 mentorpaari, toimus kümneid tähenduslikke ja edasiviivaid vestlusi, arenguhüppeid ja karjääripõikeid. Mitmed menteed tegid protsessi käigus otsuseid oma isikliku (töö)elu, karjääri ja edasiste sammude osas, mis olid mentoritele kinnituseks nende olemasolu väärtusest. Samuti on oma tänu ja rahulolu PARE mentorsüsteemiga väljendatud ka käimasolevas liikmeuuringus.

On selge, et mentorlus on algatusena liikmete jaoks vajalik, ent mida võiks ette võtta, et selles oleks edaspidi veelgi enam väärtust?

 

Kiired nõuanded vs. pikaajaline arengukoostöö

Erinevalt pikaajalistest mentorprogrammidest, mille alguses pannakse paika kaugele ulatuvamad arengueesmärgid ja mille käigus toimuvate ühiste kohtumistega ja refleksiooniga protsessi “joonel” hoitakse, on vajaduspõhise mentorluse puhul vastutus suuresti menteel. Tema initsiatiiv ja soovid määravad selle, kui pikaks kujuneb mentorsuhe ja mis selle käigus toimub. Mentoritega hooaega kokku võttes selgus, et mõnel juhul piirduti vaid ühe-kahe kohtumisega ning arutati akuutsemaid tööalaseid küsimusi. Mõnel korral vajati kiiret nõuannet või sooviti, et mentor aitaks mõnd tööalast väljakutset koostöös lahendada.

Kuna PARE mentorluse formaat annab eesmärgistamisele ja protsessi kulgemisele vabamad käed, oli see ootuspärane. Küsimused ja väljakutsed, millega mentorite poole pöörduti, varieerusid isiklikest karjäärieesmärkidest organisatsioonispetsiifiliste personalistrateegia küsimusteni ning andsid selgust, et kogenud, professionaalse valdkondliku toe järele tuntakse vajadust kõigis erinevates (töö)elu etappides. Küll aga nähti enim edasiminekut just neis mentorsuhetes, mis toimusid pikema aja vältel ja kus alguses pandi paika kaugeleulatuvamad ja suuremad eesmärgid. Selgeks sai, et kuna varasem mentorkogemus oli vaid vähestel programmis osalenud menteedel, oleks edaspidiseks kasulik luua toetavaid materjale nii protsessiks ette valmistumiseks kui selle käigus ja kohtumiste vahepeal iseseisvaks tegusemiseks. See tagaks, et iga mentee on enne mentoriga kohtumist valmistunud ning teadlik sellest, et pikaajalise mentorsuhte käigus jõutakse tulemusteni tegelikult kiiremini. Samuti aitaks see mentee ja mentori jaoks luua süsteemsema, toetatuma ja selgema keskkonna, kus koos tegutseda.

 

Mentorprogrammi edasised sammud viivad süsteemsuse ja teadlikuma planeerimise suunas

Nii mentoritelt kui menteedelt saadud tagasiside kinnitas, et PARE mentorprogramm jätkub. Selles nähakse väärtust ja vajadus veelgi tihedamate kohtumiste ja teadlikuma planeerimise järele andis selged edasised sammud, millega mentorprogrammi ja -kogemust veelgi parendada.

Hooaja lõpukohtumiselt mentoritega pandi paika peamised järgmised sammud PARE mentorluse edasiarendamiseks:

  • loome toetavad materjalid nii menteedele kui mentoritele, millega teadlikult mentorluseks ette valmistada ja protsessi suunata;
  • korraldame senisest enam silmast silma kohtumisi, kus mentorprogrammis osalejad saavad omavahel parimaid praktikaid jagada ning inspiratsiooni koguda;
  • võimaldame programmida liituda veelgi enamatel menteedel ja mentoritel.

Selle tulemusel jätkub võimalus kõigil PARE liikmetel saada vajaduspõhist tuge oma professionaalse arengutee kujundamisel ning tulemused oleksid veelgi laialdasemad ja valdkonda positiivselt mõjutavad.

Aitäh sisuka avahooaja eest kõigile on-demand mentorluses osalejatele! 

PARE mentorite veebikohtumine/ Mentorite tugitiim: Ülle Susi (vasakul) ja Jaanika Siiroja (paremal)

 

PS! Kui tundsid artiklit lugedes kutset programmis mentori või menteena panustada, loe kõigest lähemalt PARE mentorluse kodulehelt.
Menteena osalemiseks täida lehel olev vorm ning võimalusel viime Su mentoriga kohe kokku või saate algust teha suvepuhkuste lõpus.
Kui aga soovid kaasa lüüa mentorina ning liituda uue hooaja alguses meie ägeda mentorgrupiga, anna endast märku aadressil pare@pare.ee.