fbpx

Parim juht

Juhtimiskvaliteet on oluline, kuna juhi tegevusest sõltub inimese pühendumus ja lojaalsus, töö tähenduse loomine, inimeste potentsiaali rakendamine ning organisatsiooni arengu- ja konkurentsivõime. Hea inimeste juhtimine on pidev sihiteadlik tegutsemine, mis on kooskõlas organisatsiooni, ühiskonna ja inimese eesmärkidega. PARE on inimeste hea juhtimise eestkõneleja, väärtustades edukaid praktikaid ja tunnustades parimaid juhte.

Eesti Personalijuhtimise Ühing PARE koos partneritega: Pärnu Konverentsid ja Äripäev korraldab konkurssi PARIM JUHT.

Konkursi eesmärk on väärtustada Eestis tegutsevate organisatsioonide juhtide hulgas tarka ja väärtuspõhist inimeste juhtimist ning toetada inimeste juhtimise arendamist parimate edulugude ja eeskujude tunnustamise ning esile tõstmise kaudu.
Konkurss soovib ühiskondlikul tasandil juhtida tähelepanu inimeste juhtimise olulisusele organisatsiooni tulemuste saavutamisel, tõsta  juhtimiskvaliteeti  ning koos sellega Eesti tööelu kvaliteeti.

“Kui sa tahad teada, milline on inimene tegelikult, siis vaata hoolikalt,
kuidas ta kohtleb endast allpool olevaid inimesi, mitte aga endaga võrdseid.”
(J. K. Rowling, „Harry Potter ja tulepeeker”, 2000)

Parim juht 2014-2019.a. :

  • 2014. aastal sisekaitseakadeemia rektor Lauri Tabur
  • 2015.aastal Estraveli kauaaegne juht Anne Samlik
  • 2016. aastal LHV Panga juhatuse liige Erkki Raasuke
  • 2017. aastal pikaaegne elektroonikatööstuse ABB Eesti ja Balti tegevuste juht Во Henriksson
  • 2018. aastal Circle K Eesti juht Kai Realo
  • 2019. aastal Coop Eesti juht Jaanus Vihand

4. septembril 2020 selgus Pärnu juhtimiskonverentsil tiitli Parim Juht 2020 võitja, kelleks osutus elektroonikatööstuse Incap Grupi juht Otto Richard Pukk, kes oskab ettevõtet kasvatada ja müüte murda.

“Tegu oli millisekunditega, aga üks edestas teisi, ja see oli Otto, ütles auhinda üle andes eelmise aasta parim juht Jaanus Vihand.

Konkursi nominentideks olid tänavu veel kaitseväe juht Martin Herem ja Mainor Ülemiste juht Margus Nõlvak.

Tööstusettevõtte Incap kiirele kasvule juhtimise ja elektroonikatööstuse valdkonna eest kõnelemise kõrval murrab Pukk mitu juhtimisalast müüti. Tööandjate keskliidu juht Arto Aas ütles, et võitja puhul on sümpaatne ja ka ainulaadne, et ta tegutseb Saaremaal nii lokaalselt kui rahvusvaheliselt ehk kogu Incap Grupi juhina. „See tõestab, et ka Eestis on tööstusettevõtetel võimalik edukalt tegutseda,“ märkis Aas.

Lisaks murendab Pukk iganenud arusaama, et tootmisettevõtte juhtimine peab olema hierarhiline ja autoritaarne. „Mulle meeldib tema põhjamaine suhtumine juhtimisse ja juhikultuse puudumine,“ kommenteeris Äripäeva peatoimetaja Meelis Mandel. „Igaüks ei sobi juhiks, kuid kohati on juhte lihtsam asendada kui tippspetsialisti.“

Samuti esindab Pukk eelmisel aastal parimaks valitud ja žüriis osalenud Jaanus Vihandi hinnangul kaasaegse juhi parimaid omadusi. See tähendab, et inimeste ja töötajate (ära)kasutamise asemel neid kasvatatakse ja arendatakse, mikromanageerimise asemel usaldatakse kolleege ja antakse neile vabadust ning delegeeritakse vastutust.

Organisatsioonikultuuri ehitamist tõi esile ka personalijuhtimise ühingu PARE juht Kärt Kinnas, kelle sõnul on konkursi võitja tugevus inimkeskse organisatsioonikulutuuri loomine. „Ta usaldab oma inimesi ning on edukalt juurutanud detsentraliseeritud juhtimismudeli ja peab väga oluliseks esmatasandi juhtide arendamist, mis kasvatab organisatsiooni juhtimiskvaliteeti,“ kommenteeris Kinnas.

Veel panustab Pukk elektroonikatööstuse erialade populariseerimisse, mille võttis südameasjaks elektroonikatööstuste liidu volikogu juhiks saades läinud aastal.

 

Foto: Pärnu Postimees, Siiri Erala

25. augustil 2021 kuulutati Pärnu juhtimiskonverentsil välja tiitli „Parim juht 2021“ võitja. Selle pälvis Coop Panga juht Margus Rink.

Lisaks temale olid tänavu võistlustules veel Hanza Mechanicsi Balti klastri juht Emöke Sogenbits ja endine Statistikaameti juht ning praegu Eesti Posti juhtiv Mart Mägi. Kokku esitati konkursile 132 kandidaati.

Žüriid võlus ja veenis Margus Rinki enesejuhtimise väärtustamine, eestvedamise julgus ja energia, samas ka alandlikkus ning õppimine. Ta on juhtinud Coop Panga börsile ning viimasel aastal on ettevõtte ambitsioon ja plaanid ning juhi eeskuju kajastunud ka selle aktsia hinnas, mis on kerkinud sel aastal neljakordseks. See on loonud jõukust nii aktsionäridele kui aidanud kasvatada siinset investorkogukonda, mis pikemas plaanis aitab kasvatada ühiskonna jõukust. Panga investorite hulk on börsile tulekuga võrreldes kasvanud kaks korda, ligi 21 000 aktsionärini.

Valiku teinud žürii esindajate sõnul sündis valik keeruliselt, sest kõigi näol on tegemist heade ja tugevate ning eeskujulike juhtidega. „Hea meelega töötaks neist igaühe juures,“ märkis personalijuhtimise ühingu PARE esindaja Kärt Kinnas.

„Kõik on kolm on väga tugevad juhid,“ tunnustas ka eelmisel aastal tiitli pälvinud elektroonikatööstuse Incap Group juht Otto Richard Pukk. „Marguse puhul võlub tema alandlikkus. Ta on mõjukas juht, aga ei uhkusta sellega. Ta on liider, mitte ülemus.“

Loe pikemalt SIIT

Foto: Joanna Jõhvikas

20. mail 2022.a. kuulutati Pärnu juhtimiskonverentsil välja tiitli „Parim juht 2022“ võitja. Selle pälvis LHV Grupi juht Madis Toomsalu.

Äripäeva, personalijuhtimise ühingu PARE ja tööandjate keskliidu korraldatud konkursil tunnustuse pälvinud Toomsalu inspireerib nii isikliku juhiteekonna ja -kogemuse, ambitsiooni ja selle teostamise ning silmapaistva meeskonna koostamise, aga ka läbi panganduse ühiskonna kujundamise ning suunamise läbi.

Konkursi kolme parema hulka jõudsid tänavu veel Enefit Greeni juht Aavo Kärmas ja Häirekeskuse juht Kätlin Alvela.

Toomsalu on tõusnud pangagrupi juhiks ettevõttesse praktikale minemise järel ja teekonda läbi eri astmete tippu hindas Toomsalu tugevuseks ka tema kolleeg, LHV panga ettevõtete üksuse juht Indrek Nuume.

LHV on Toomsalu sõnul ainus organisatsioon, kuhu ta tõsiselt tahtnud on. „Juba tollal (2007. aastal – toim) nägin LHVd suhteliselt kaugele enda jaoks, milline ta võiks olla ning kuhu nende väärtuste ja aluspõhimõtetega välja purjetada annab. Mul väga kahtlusi ei olnud, et LHVl läheb hästi,“ rääkis ta Äripäeva raadio saates „Juhi jutud“.

Kutse pangagruppi juhtima esitas Toomsalule LHV üks asutaja Rain Lõhmus 2016. aasta sügisel. „Läksime restorani nimega Gianni, kus palju sulelisi ja värvilisi tihtipeale koos istub, nii et läheb väga hästi kokku ka piraadilaeva kontseptsiooniga (Lõhmus on LHVd nimetanud piraadilaevaks – toim). Paar tundi istusime ja lõpuks see, mis vaja teha on, mahtus ära paari lausesse. Ülejäänu oli maast ja ilmast jutuajamine,“ rääkis Toomsalu.

Need paar lauset sisaldasid märksõnu kasv, näiteks eelmisel aastal ületas LHV turuväärtus miljard eurot, ning laienemine. „Jah, kasvuambitsioon ja laienemine Suurbritanniasse, ülejäänu vaata ise,“ selgitas Toomsalu. Erki Kilu juhitav äri Suurbritannias võib LHV aktsionäri Raivo Heina hinnangul kasvad suuremakski kui senine LHV.

„Pole õrna aimugi (mida peaks tegema, et pangagrupi juhiks saada – toim). Tean, mida mina olen teinud,“ rääkis Toomsalu. „Sinna hulka kuuluvad suhteliselt klassikalised klišeed – pühendumine ja suure pildi mõtestamine. Neid tuleb suuta ja ka maja sees kommunikeerida.“

Enda tippjuhiks saamise teekonnast pole tema sõnul väga midagi õppida, sest see teekond põhineb väärtustel ja põhimõtetel. „Kuna sealt pole grammigi ära antud, siis ta on täpselt selline, nagu ette kujutasin,“ selgitas ta.

Loe pikemalt SIIT