Pim de Morree: Ole mässumeelne ja muuda töö ägedaks!

 Corporate Rebels’i kaasasutaja Pim de Morree on koos Joost Minnaariga kirjutanud menuka raamatu “Corporate Rebels: Make Work More Fun”. Corporate Rebels’i eesmärk on innustada organisatsioone oma tööviise põhjalikult muutma. 2019. aastal võitsid nad Thinkers 50 Radar Award auhinna ja neid nimetati juhtimise uuendamise uuteks häälekandjateks.

On ilmselge, et teeme midagi valesti. Töötajad ei ole õnnelikud, sest nad ei ole pühendunud ning nad tunnevad, et nende töö pole tähendusrikas või on lausa kasutu. Me kahjustame ka organisatsioone, kui jätkame töötamist samal moel nagu oleme seda seni teinud.” 

Corporate Rebels idee, bränd ja ettevõte sai alguse rahulolematusest oma tööga ning mässumeelsusest muuta mitte ainult enda tööd, vaid kogu töömaailma. Sadade progressiivsete organisatsioonide praktikate uurimise tulemusel on nad selgitanud välja kaheksa trendi, mis iseloomustavad uuenduslikke organisatsioone – neid, kus töötajad on õnnelikumad ning tulemused paremad.

Trend 1: Kasum → eesmärk ja väärtused
Organisatsioonides, kus kasuminumbrite asemel on eesmärgiks tuua kokku sarnase mõtteviisi ja missioonitundega inimesed, jäävad egod ja “silotornidesse” koondumine kõrvale, sest tähendusliku eesmärgi nimel tegutsetakse suurema energia ja motivatsiooniga.

Trend 2: Hierarhiline struktuur → võrgustikupõhine organisatsioon
Inspireerivates organisatsioonides on aru saadud, et traditsiooniline püramiidstruktuur ei ole tänapäeva muutlikes oludes kohanemisvõimeline. Töötajate koondumine iseseisvalt toimivatesse ja väiksematesse üksustesse suurendab nende ettevõtlikkust, suhtlemisoskust ning valmisolekut üksteist toetada. Need tiimid võtavad vastutuse ja naudivad otseselt ka oma töö vilju.

Trend 3: Käskiv juhtimisstiil → toetav juhtimine
Käskiv juhtimisstiil kipub eirama meeskonnas peituvat tarkust ning muudab hierarhia madalamal astmel olijad tühikäigul käsutäitjateks. Uue ajastu juhid aga kaasavad oma meeskonda igal sammul ja julgustavad neid muutuseid ellu kutsuma. Nad on takistuste eemaldajad ning teevad kõik selleks, et organisatsioon ja inimesed selles areneks. 

Trend 4: Planeerimine ja ennustamine → eksperimenteerimine ja kohanemine
Regulaarsed töötsüklid, nagu eelarve koostamine ja aastaplaanide tegemine, on eilne päev, sest need tuginevad lootusele, et suudame edukalt tulevikku ennustada. Tänapäeval on olulisem katsetada ja kohaneda muutuvate oludega ning teha seda kõiges – tootearendusest töökorralduseni.

Trend 5: Reeglid ja kontrollimine → vabadus ja usaldus
Progressiivsed organisatsioonid tegutsevad veendumusel, et töötajad on vastutustundlikud täiskasvanud, keda saab usaldada. Nad ei vaja ulatuslikku kontrolli. Kui oleme töö kellelegi usaldanud, siis peame ka usaldama, et nad teevad oma tööd nii, nagu nad õigeks peavad ja see on parim viis.

Trend 6: Tsentraliseeritud võim → jagatud otsustusõigus
Traditsiooniliselt oleme pidanud õigeks, et mida kõrgemal hierarhias inimene asub, seda võimekam on ta otsuseid langetama. Edumeelsetes organisatsioonides näeme aga hajutatud võimu ja jagatud otsustusõigust – eesliini töötajail on õigus teha otsuseid lähtuvalt oma teadmistest, sest nemad puutuvad kõige vahetumalt kokku klientide, koostööpartnerite ning tööprotsesside ja -vahenditega. Kuid otsustusõigus tähendab loomulikult ka vastutust.

Trend 7: Salatsemine → ülim avatus
Oleme harjunud, et vaid juhtidel on ligipääs suuremale osale väärtuslikule informatsioonile ettevõtte käekäigu ja oluliste näitajate kohta. Radikaalselt läbipaistvad organisatsioonid on aga teabe enda kasuks tööle pannud, jagades seda vabalt kõigi töötajatega. See võimaldab teha paremaid otsuseid, lahendada probleeme kiiremini ja suurendab koostööd organisatsioonis ning väljaspool seda.

Trend 8: Ametijuhendid → talendi kasutamine
Traditsioonilised ametijuhendid määravad tööülesanded vastavalt ametikohale, kuid mitte inimesele, kes seda täidab. Inimesed aga eelistavad teha seda, mis neile meeldib ning milles nad on andekad. Progressiivsed organisatsioonid püüavad erinevatele annete rakendust leida. Nad pakuvad inimestele vabadust valida oma ülesandeid ja kohustusi. Tehes seda, milles oled hea, paraneb motivatsioon, pühendumus ning ka tulemused!

“Mässake traditsioonilise töökorralduse vastu, sest nii suudame luua rohkem õnnelike töötajatega organisatsioone, mis on ühtlasi ka edukad.”

Muutused ei sõltu võimekusest, vaid valmidusest

Ka traditsioonilised organisatsioonid on muutusteks võimelised. Oluline on julgeda olla mässumeelne ja oma organisatsiooni muuta. Vahendid ja tee selleks võib olla erinev, kuid arvestades madalat pühendumust ning läbipõlemise määra, mida tänased töötajate uuringud näitavad, on põhjust katsetada midagi uut. Muutuste ellu kutsumiseks vajavad meie töötajad ka uusi oskuseid nagu initsiatiivikust, ettevõtlikku meelelaadi ja julgust võtta vastu koos suurema vabadusega kaasnev vastutus. Selle asemel, et inimesi enne muudatuste tegemist aeganõudvalt koolitada, alusta kohe. Oma isiklikus elus toimime loomupäraselt selliselt. Me suudame kanda seda ümber ka tööellu kui juhid on toetavad, organisatsioonid läbipaistvad ning töötajatele võimaldatakse oma andeid tõeliselt rakendada. Lihtsalt hakake pihta. Muutke organisatsiooni struktuuri või andke inimestele vabadus ja laske neil sellega toime tulla. Inimesed kohanevad kiiresti, sest need on loomulikud asjad, mida oma elu muudes valdkondades teeme.

Millistest “mässumeelsetest” muutustest saaksid juba täna alustada, et Sinu töötajad oleksid õnnelikumad ja tulemused paremad?

 

Siit saad alla laadida konverentsi “Mõtte selgus, suuna julgus” sisu kokkuvõtte.

Kohtumiseni PARE juubelikonverentsil 6. aprillil 2023. Vaata parekonverents.ee.