Üks päev tippjuhiga: kuidas sai Annika Arrasest üks vinge tippjuht

Konkursi „Parim juht 2024“ finalist Annika Arras on hea näide sellest, kuidas juhiks saadakse tihti juhuste ja õigete võimaluste äratundmise kaudu. Annika enda sõnul ei ole ta kunagi teadlikult püüelnud tippjuhiks saamise poole, kuid tema teekond on viinud ta eksperdirollist tippjuhtimiseni, pakkudes olulisi õppetunde ja väärtuslikku kogemust. PARE tegevjuht käis taas ühe vinge tippjuhi luurel.

 

Teekond eksperdist tippjuhiks

Annika karjääri alustalad tekkisid Reformierakonnas valimiskampaaniaid vedades – seal töötas ta lausa 11 aastat. Seal omandatud kogemus andis tugeva baasi juhtimiseks ning võimekuse haarata vastutust keerukates olukordades. Ettevõtjana startis ta esmalt restoranivaldkonnas, kuid tema suurimad väljakutsed ja kasvuvõimalused tulid juhtimiskonsultatsiooni ja kommunikatsiooniettevõttes Miltton New Nordics.

Algaja juhina võttis Annika kunagi juhtimist kui individualistlikku tegevust, kuid ajapikku sai selgeks, et eduka meeskonna loomisel ja kasvatamisel on oluline delegeerida, usaldada ja pakkuda selgeid raamistikke. Ärimaailmas navigeerides mõistis ta, et probleemidega tuleb tegeleda võimalikult kiiresti, ehitada tõhusad tagasisidestamise rutiinid ja leida üles oma inimeste tugevused ja nõrkused, et neid parimal viisil rakendada.

 

Juhtimispõhimõtted

Annika usub, et hea juht peab iseendaga kooskõlas olema. Ta jagas oma juhtimisfilosoofiat, mis on teda juhina edasi viinud.

  • Probleemidest tuleb rääkida kohe – viivitamine tekitab lisapingeid ja võib probleemid veelgi suuremaks muuta.
  • Delegeeri ja usalda – juht peab andma oma töötajatele vabaduse, kuid olema valmis ka õigel ajal sekkuma.
  • Protsesside selgus – tähtis on määrata kindlaks, kus lõpevad vabad käed ja kust algab vajadus juhilt luba küsida.
  • Inimeste inspireerimine – tõhus töökeskkond ei toimi ainult numbrite pealt, juhi roll on pakkuda visiooni ja motiveerida.
  • Tagasiside ja arengu fookus – individuaalsed neljasilmakohtumised ja selged arenguvõimalused hoiavad meeskonna pühendununa.

 

Kasvukohad ärimaailmas

Annika on oma karjääri jooksul pidanud tulema toime mitmete keerukate üleminekutega, sealhulgas erinevate ärikultuuride ühendamisega. Ettevõtete ühinemistega seotud kultuurianalüüsid on andnud talle võimaluse muuta keerulised kogemused praktilisteks lahendusteks, mida ta nüüd nõustajana ka teistele organisatsioonidele pakub.

Pandeemia ajal tuli Milttonis vastu võtta raskeid otsuseid, sealhulgas palkade ajutist vähendamist, mida tehti kokkuleppega olude paranemisel hiljem välja maksta.  Lubadusest peeti kinni ning ajutise töötasu vähendamise tõttu keegi ettevõttest ei lahkunud. Sellised olukorrad näitavad, et hea juhtimine on inimeste hoidmise ja toetamise oskus ka rasketel aegadel.

 

Juhtimiskultuur Milttonis

Milttoni juhtimiskultuur on isikupärane ja paindlik. Annika toob välja, et kaasasutajate usaldus anda talle vabad käed organisatsioonikultuuri loomisel andis talle erilise võimaluse ehitada ettevõte, mis eristub. Sellest on sündinud Milttoni tööandja kuvand ja kogemus, mis toob uksest sisse uusi tegijaid ja hoiab kõrgel tiimiliikmete rahulolu.

Milttoni tiimilt oodatakse initsiatiivi võtmist ja iseseisvust, aga nad teavad, et Annika on alati olemas, et vajadusel tuge või nõu pakkuda. Läbipaistvus ja avatuse kultuur vähendab pingeid ja suurendab usaldust.

 

Inspiratsiooni tulevastele juhtidele

Annika on tänu oma poliitikamaailma kogemusele nõustanud poliitikuid ja juhte 20 riigis, viies edukalt ellu projekte sisuliselt üle maailma. Lisaks on ta ka Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumi juhatuse liige, Vabaühenduste Liidu nõukogu liige ning asutaja, mentor ja koolitaja rahvusvahelises, naistele loodud akadeemias Alliance of Her, mis võimestab naispoliitikuid üle Euroopa.

Kõik need kogemused on vorminud Annika Arrase tippjuhiks, kes ei karda keerulisi olukordi, vaid otsib neis võimalusi. Tema teekond on suurepärane inspiratsioon kõigile, kes soovivad oma juhtimispädevust kasvatada ja inimesi edukalt võimestada.